Latest News

‘Stealth Sheet’ Makes People And Vehicles Invisible To Drones By Suppressing Infrared Light

The stealth sheet was created by researchers that hope it will be used in battle. As weapons become more sophisticated with the advances in technology, so do the countermeasures to weapons. Researchers at the University of Wisconsin-Madison have invented the “stealth sheet,” which is a super thin sheet that can suppress infrared light. This can be used to mask people and vehicles that emit infrared light, which can normally be picked up by drones, heat-sensing night vision goggles, and infrared cameras, according to the Daily Mail. The stealth sheet is made out of a bendable silicon material, masks up to 94 percent of infrared light, and is only a millimeter wide. The co-author of the study, Hongrui Jiang, described the concept behind the invention. “You can intentionally deceive an infrared detector by presenting a false heat signature … It could conceal a tank by presenting what looks like a simply highway guardrail.” So far, the stealth sheet has been tested with a model of the hu…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Wilson; S-400 NATO için sorun değil | C4Defence

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Heather Wilson, Türkiye'nin S-400 füzesi almasının NATO ittifakı açısından bir sorun teşkil etmediğini söyledi.

Washington merkezli Atlantik Konseyi'nin düzenlediği "ABD İttifaklarını Güçlendirme: ABD Hava Kuvvetleri Bakanı ile konuşma" ( Strengthening US Alliances: A Conversation with the Secretary of the Air Force) başlıklı panelde konuşan Cumhuriyetçi siyasetçi ve ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Heather Wilson, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almasına ilişkin bir soruya yanıt verdi. Wilson, konuyla ilgili operasyonel kaygılarının olduğunu ve bunun Dışişleri ile Savunma bakanlıkları nezdinde Türkiye ile görüşüldüğünü ifade etti.

Wilson, özetle şöyle konuştu: "Özellikle de gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye'de konuşlu olduğu yer bakımından operasyonel sorunlar var. Onlar NATO ittifakı içinde ve aynı zamanda ABD uçakları var, F-35'ler gibi. Türkiye F-35'in ortağı ancak onların bu uçakları S-400’lere yakın bir üsde konuşlandırmasını istemeyiz. Türkiye ile görüşmeler devam ediyor ve Türkiye bu uçakları teslim almadan bu sorunun çözüleceği konusunda umutluyum."

Wilson, "Türkiye'nin S-400 alması NATO ittifakı içerisinde bir sorun teşkil eder mi" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hayır, öyle düşünmüyorum. Bu sorunları doğrudan NATO ittifakına bağlamıyorum. Her zaman müttefiklerimizin NATO ile ortak çalışacak ve tehdit teşkil etmeyecek ekipman almasını istiyoruz. Bu durum başka yerlerde de var. Bazen ABD de sorunun bir parçası. Örneğin, insansız, uzaktan kumanda edilen insansız hava aracı almak isteyen bazı müttefiklerimiz var. İhracat sınırlamalarından dolayı biz onlara satamıyoruz. Dolayısıyla onları Çin yapımı insansız hava araçları ve istihbarat, gözlem ve keşif araçlarını almaya zorlayan bir duruma sokuyoruz. Bu sorunlara neden oluyor."

Heather Wilson çözüm olarak ABD’nin bu konuda müttefiklerine yardımcı olacak bir ortak olması ve onları ekipman taleplerini karşılayacak şekilde ihracat sınırlamalarını ayarlaması gerektiğini kaydetti.
|