Latest News

TSK Güçlendirme Vakfında Değişiklik Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

TBMM Milli Savunma Komisyonu, Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni kabul etti. TBMM Milli Savunma Komisyonu, AK PartiSivasMilletvekiliİsmet Yılmaz başkanlığında toplandı. AK Parti Genel Sekreteri, Ankara Milletvekili Fatih Şahin ve İstanbulMilletvekili Şirin Ünal'ın imzalarını taşıyan teklifin görüşmeleri Milli Savunma Komisyonunda tamamlandı. Ünal ve Şahin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde müsteşar, müsteşar yardımcısı kadrolarının kaldırılması ve CumhurbaşkanıYardımcısı kadrosunun ihdasına yönelik değişikliğe uyum sağlamayı amaçlayan teklife ilişkin bilgi verdi. Şahin, son yıllarda savunma sanayisi sektöründe ülkelerin büyük atılımlar gerçekleştirdiği günlerden geçildiğine işaret etti. Günümüzde ülkelerin hem iç ve dış güvenliklerini sağlamak hem de ekonomik olarak güçlü olmak amacıyla savunma harcamalarını ve yatırımlarını artırmaktan geri durmadığını dile getiren Şahin, "Bizler de Türk…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

ABD önem noktasını Pasifik’ten Hint Okyanusuna çevirdi | C4DefenceDünya haritası ile ilgili görsel sonucu

ABD Pasifik Komutanlığı, komutanlık devir - teslimiyle birlikte adını da değiştirdi. Komutanlığın yeni adı "Hint-Pasifik Komutanlığı" oldu.

ABD Savunma Bakanı James N. Mattis, “Hint ve Pasifik Okyanusları arasındaki artan ilişkiyi tanımak adına ABD Pasifik Komutanlığını bugünden itibaren ABD Indo-Pasifik Komutanlığı olarak tanımlıyoruz” dedi. Bakan sözlerine, “On yıllar boyunca komutanlık değişen şartlara defalarca uyum sağladı ve bu tutum ABD’nin batıya odaklanmasıyla beraber bir defa daha gerçekleşiyor” ifadesiyle devam etti.

Mattis komutanlığın Hollywood’tan Bollywoood’a, penguenlerden kutup ayılarına kadar geniş bir alanda görev yaptığını belirterek bölgenin ABD’nin Ulusal Savunma Stratejisinde önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Mattis, “Ulusal Savunma Stratejisi 2018 Pasifik’teki değişimi tanıyor ve ABD’nin çözüm üretme ve uzun süreli bağlarının Indo-Pasifik’te işaretini veriyor” dedi.
|