SSM: Hedef SAMP-T’den daha gelişmiş sistem | C4Defence

Advertisement
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bir basın bülteni yayımlayarak Türkiye’nin Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi hakkında bilgi verdi. 30 Mayıs tarihinde paydaşlar arasında bir toplantının düzenlendiğini belirten kurum, “SSM silahlı kuvvetlerimizin uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyaçlarını karşılama yönünde çalışmalarını çeşitli alternatifler üzerinden sürdürüyor.” ifadesine yer verdi ve ASELSAN, ROKETSAN ve EUROSAM ortaklığında sürdürülen çalışmalar hakkında vizyon paylaştı. Buna göre çalışmalarda “SAMP-T hava savunma sisteminden daha gelişmiş bir sistem üzerinde kavram tanımlama çalışması yürütülüyor.”

Açıklamaya göre Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (UMBHFSS) Projesi’nde SSM, milli geliştirme modelini destekleyecek ve aşamalı olarak gerçekleştirilecek bir program modelini kendi tasarlıyor ve yürütüyor.

SSM ile proje ortakları arasında UMBHFSS Projesi Kavram Tanımlama Çalışması Sözleşmesi 5 Ocak 2018 tarihinde imzalandı. Buna göre proje ortakları daha önce EUROSAM’ın geliştirdiği SAMP-T hava savunma sisteminden daha gelişmiş bir sistem üzerinde birlikte kavram tanımlama çalışması yapmaya başladı.

Proje kapsamındaki çalışmalara 30 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da üst düzey katılımcılarla birlikte icra edilen bir toplantı ile devam edildi. Kavram Tanımlama Çalışması’nın 2019 yılı sonunda SSM’ye sunulması bekleniyor.