Latest News

Announcing LIMA '19 - Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition

The 15th Edition of The Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition 2019 will be held 26th - 30th March 2019 in Malaysia. Air Recognition and Navy Recognition (Army Recognition Group) will be once again the Official Online Show Daily and WebTV . The Langkawi International Maritime & Aerospace Exhibition (LIMA) is the largest show of its kind within the Asia Pacific region. Its impressive list of international exhibitors and suppliers is more than matched by the supportive presence of industry elites, which range from senior Government officials, and military and civil delegates, to industry movers and shakers and more. https://youtu.be/zktSefn3kYc

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Commando Merlin Mk4 Hizmette | C4Defence

Kraliyet Donanması, ilk Commando Merlin Mk4 helikopterini hizmete aldı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Guto Bebb’in yaptığı açıklama ile helikopterin Kraliyet hizmetine girişi resmileşmiş oldu. Commando Merlin Mk4’ün Kraliyet Deniz Piyadeleri’nin uçak gemisi konuşlu operasyonları için özel olarak geliştirildiği açıklandı.

Commando Merlin Mk4 adı verilen helikopter, öncülüne göre daha hızlı. Katlanabilir rotor ve kuyruğa sahip olan helikopter, daha gelişmiş aviyoniklere sahip. Toplamda 25 adeti Kraliyet hizmetine girecek helikopterler, bu sayede deniz üzeri uçuşlara ve Queen Elizabeth sınıfı gemilerden işletmeye daha uygun hâle gelmiş oldu. Mk3 Merlin standartlarından geliştirilen Mk4’lerin toplam bedeli ise 38 milyon Sterlin’i buluyor.


Haberin Videosu :

|