Latest News

‘Stealth Sheet’ Makes People And Vehicles Invisible To Drones By Suppressing Infrared Light

The stealth sheet was created by researchers that hope it will be used in battle. As weapons become more sophisticated with the advances in technology, so do the countermeasures to weapons. Researchers at the University of Wisconsin-Madison have invented the “stealth sheet,” which is a super thin sheet that can suppress infrared light. This can be used to mask people and vehicles that emit infrared light, which can normally be picked up by drones, heat-sensing night vision goggles, and infrared cameras, according to the Daily Mail. The stealth sheet is made out of a bendable silicon material, masks up to 94 percent of infrared light, and is only a millimeter wide. The co-author of the study, Hongrui Jiang, described the concept behind the invention. “You can intentionally deceive an infrared detector by presenting a false heat signature … It could conceal a tank by presenting what looks like a simply highway guardrail.” So far, the stealth sheet has been tested with a model of the hu…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Phantom’un 60’ıncı Yılı | C4Defence

F-4 Phantom II, 60’ıncı yaşını kutluyor. McDonnel Douglas’ın ABD Donanması için geliştirdiği F-4 Phantom II, hem pilotlarının hem de havacılık meraklılarının gönlünde ayrı yere sahip. İkonik görüntüsü, motorlarının gürlemesi ve heybeti ile göklere, muharebelerde yaşadığı kayıplar ve kazandığı başarılar ve zaferler ile de tarihe imzasını kazıyan uçak ilk uçuşunu 27 Mayıs 1958’de gerçekleştirdi.

Yük kapasitesi, heybeti ve diğer kabiliyetlerinin yanı sıra kendi kendine inişi gibi yaşadığı garip olaylarla havacılık tarihinin en özel uçaklarından biri hâline gelen F-4 Phantom’u, Türk Hava Kuvvetleri Personeli “Baba” lakabıyla da anıyor. Göklerdeki 60’ıncı yılına ulaşan bu uçan efsane, Kore Cumhuriyeti, İran, Japonya, Mısır ve Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye envanterinde de uçmaya devam ediyor.

Haberin Videosu :


|