Latest News

Drone Swarms as You Know Them Are Just an Illusion—for Now

Liam CobbPhoto by: Liam Cobb Look at all the pretty drones. Hovering above sports stadiums from Houston to Pyeongchang, many hundreds of them have lately sparkled in artful murmuration. On a recentTime magazine cover, 958 drones pixelated the sky. The world record, 1,374 LED-bedazzled microbots, was set by Chinese company EHang UAV in May. So-called drone swarms—the phrase people have taken up with gusto—are having their biggest, buzziest year ever. It’s an evocative word,swarms, and innocuous enough when applied to one ofIntel’s drone light shows. But it’s tinged with alarm—if drones can dance at twilight, they can also attack. Sure enough, a gang outside Denver sent a small fleet to harass FBI agents on a raid earlier this year. In Syria, rebels reportedly sicced a squadron of quadrotors on a Russian base. To the media, both events were swarms. Take comfort, then, in this buzzkill: “The swarm is really an illusion,” says Mac Schwager, an assistant professor at Stanford who studies mul…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Phantom’un 60’ıncı Yılı | C4Defence

F-4 Phantom II, 60’ıncı yaşını kutluyor. McDonnel Douglas’ın ABD Donanması için geliştirdiği F-4 Phantom II, hem pilotlarının hem de havacılık meraklılarının gönlünde ayrı yere sahip. İkonik görüntüsü, motorlarının gürlemesi ve heybeti ile göklere, muharebelerde yaşadığı kayıplar ve kazandığı başarılar ve zaferler ile de tarihe imzasını kazıyan uçak ilk uçuşunu 27 Mayıs 1958’de gerçekleştirdi.

Yük kapasitesi, heybeti ve diğer kabiliyetlerinin yanı sıra kendi kendine inişi gibi yaşadığı garip olaylarla havacılık tarihinin en özel uçaklarından biri hâline gelen F-4 Phantom’u, Türk Hava Kuvvetleri Personeli “Baba” lakabıyla da anıyor. Göklerdeki 60’ıncı yılına ulaşan bu uçan efsane, Kore Cumhuriyeti, İran, Japonya, Mısır ve Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye envanterinde de uçmaya devam ediyor.

Haberin Videosu :


|