Latest News

Türk Savunma Sanayisinde Gelinen Son Durum | C4Defence

Savunma Sanayii Başkanı Profesör İsmail Demir dün Anadolu Ajansı Finans Masası programına konuk oldu ve savunma sanayii alanındaki son gelişmeleri, çalışmaların hangi aşamada olduğunu açıkladı. Demir’in açıklamaları özetle şöyle:

F-35 Teslimatı:
1999 yılında başlayan bir katılım F-35, motor ağır bakımlarını ABD dışında yapan tek ülkeyiz. F-35 programından bir ortağın çıkarılması politik karar ile sağlanamaz, kararı tüm ortakların oybirliği ile alması gerek. Hatta ortaklığından ayrılsa bile yerine getirmesi gereken iş yükümlülükleri var. Bizim programdan çıkmamızın zaman ve maliyet arttırıcı tarafı var.

Biz bu programdan elde ettiğimiz bilgiyi kendi MMU programında kullanıyoruz.

İhracat Hedefleri:
Ekim itibariyle 2018 ihracatımız 1.5 milyar Dolar civarında. Bu yıl 2 milyar Dolar’ı aşmayı hedefliyoruz. MILGEM ihracatı kendi başına 1 milyar Euro’yu aşacak bir ihracat. Yine ATAK ihracatı da kendi başına 1.5 milyar doları aşacak.

Döviz Kurlarında Alınan Önlemler;
Ürünlerimiz belirli bir oranda d…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Ada'dan Yeni İstihbarat Sistemi | C4Defence

Leonardo, yeni geliştirdiği COMINT (Communications Intelligence / Muhabere İstihbarat) sistemini tanıttı. SPIDER adlı yeni sistem, Birleşik Krallık’ta geliştirildi. 20 MHz ila 6GHz band aralığında işlem yapabilen SPIDER, sinyalleri tespit edip tanımladıktan sonra analiz edip sinyal kaynağının konumunu de tespit edebiliyor. Beech üretimi King Air 350 benzeri uçaklar ve MALE (Medium Altitude Long Endurace / Orta İrtifa Uzun Havada Kalış) türü İHA’lar göz önünde bulundurularak geliştirilen sistem, 1,4 x 4 m boyutlarında bir baz alana entegreli anten arayüzünden oluşuyor.

Hava araçlarının gövde altına entegre edilen SPIDER, güç ve verilerin aktarılması için sadece iki adet kablo gerektirmesi ile entegrasyon kolaylığı sunuyor. Sayısal alıcı ve işlem ünitesi ise taşıyıcı araç içerisinde ve İHA yer istasyonunda 50 santimetrelik bir alana sığabiliyor. Anlık olarak 100 MHz band genişliğinde işlem yapan sistem aynı anda 8 bandı izleyebiliyor ve saniyede 64 bin konum saptama işlemi gerçekleştirebiliyor. Zayıf sinyalleri de takip edebilen sistem, 2 derecelik sapma açısı ile hassas konum tespiti imkânı sunuyor.
|