Latest News

Türk Savunma Sanayisinde Gelinen Son Durum | C4Defence

Savunma Sanayii Başkanı Profesör İsmail Demir dün Anadolu Ajansı Finans Masası programına konuk oldu ve savunma sanayii alanındaki son gelişmeleri, çalışmaların hangi aşamada olduğunu açıkladı. Demir’in açıklamaları özetle şöyle:

F-35 Teslimatı:
1999 yılında başlayan bir katılım F-35, motor ağır bakımlarını ABD dışında yapan tek ülkeyiz. F-35 programından bir ortağın çıkarılması politik karar ile sağlanamaz, kararı tüm ortakların oybirliği ile alması gerek. Hatta ortaklığından ayrılsa bile yerine getirmesi gereken iş yükümlülükleri var. Bizim programdan çıkmamızın zaman ve maliyet arttırıcı tarafı var.

Biz bu programdan elde ettiğimiz bilgiyi kendi MMU programında kullanıyoruz.

İhracat Hedefleri:
Ekim itibariyle 2018 ihracatımız 1.5 milyar Dolar civarında. Bu yıl 2 milyar Dolar’ı aşmayı hedefliyoruz. MILGEM ihracatı kendi başına 1 milyar Euro’yu aşacak bir ihracat. Yine ATAK ihracatı da kendi başına 1.5 milyar doları aşacak.

Döviz Kurlarında Alınan Önlemler;
Ürünlerimiz belirli bir oranda d…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Pentagon , Tedarik Zinciri Bozulmasını Gerekçe Göstererek Türkiye'yi F-35 Programından Çıkarmaya Karşı Çıkıyor | C4Defence

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Silahlı Hizmetler Komitesinin başkanı ABD Temsilciler Meclisi üyesi Mac Thornberry'ye bir mektup gönderdi. Mattis, Türk hükümeti hakkındaki endişeleri kabul etti, ancak ABD senatörlerinin ülkeyi F-35 Lightning II programından çıkarma çabalarına karşı çıkarak, tedarik zincirinden çıkarmanın bazı uçakların teslimatını iki yıla kadar geciktireceğini söyledi.

ABD 'li üst düzey politikacılar, Türkiye’nin muhtemel Rusya’nın S-400 Triumf Hava Savunma sistemi tedariki nedeniyle Lockheed Martin F-35 savaşçı uçağı alımına itiraz etti. S-400 Satıhtan havaya füze sistemi, ihracat pazarında en gelişmiş sistemlerden biri olarak kabul ediliyor. Rus Rosoboronexport firması , 150 lm'ye kadar radarda tespit edebildiklerini ifade ediyor.

İki partiden oluşan bir ABD Temsilcisi grubu, 15 Haziran'da Mattis'e F-35 teslimatlarını engellemesini isteyen bir mektup gönderdi. ABD Senatosu 18 Haziran'da 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını, uçak teslimatını da engelleyecek bir maddeyle geçti.

Şimdiye kadar, Savunma Bakanlığı, F-35 programında Türkiye'nin katılımına karşı senatör muhalefetine sessiz kalmıştı.

Mattis, 7 Temmuz'da Ev Silahlı Hizmetler Komite Başkanlığına yazdığı mektubunda, “Türkiye'yi tedarik zincirinden kaldırmanın ABD askeri ve ortakları için tedarik zincirinin bozulmasına neden olabileceğini ve diğer program maliyetlerini artırabileceğini” söyledi. “Türkiye tedarik zinciri bugün bozulursa, uçak üretiminde 50-75 F-35'n teslimatını geciktirmesiyle sonuçlanacak ve parçaları yeniden üretip süreci kurtarmak için yaklaşık 18-24 ay sürecek” dedi.
Pentagon , Tedarik Zinciri Bozulmasını Gerekçe Göstererek Türkiye'yi F-35 Programından Çıkarmaya Karşı Çıkıyor
|